Autorica: Doc. dr. sc. Jelena Juri Mandić, supspecijalistica kirurgije orbite i vjeđa, voditeljica odjela za bolesti orbite, okuloplastičnu kirurgiju i glaukom,voditeljica referentnog centra RH za bolesti i kirurgiju orbite i adneksa, voditeljica multidisciplinarnog tima EUGOGO Hrvatska, KBC Zagreb
Imate li u svojoj bližoj ili daljoj okolini nekoga poznatog tko ima problema sa štitnom žlijezdom? Poznajete li nekoga tko se žali na suhoću očiju, žuljanje, pečenje, suzenje? Sigurno je bar na jedno pitanje odgovor – da!
Znate li da većina bolesnika koji boluju od hipertireoze, pojačanog rada štitnjače, odnosno koji imaju Gravesovu bolest, ima i promjene na očima koje se nazivaju Gravesova orbitopatija?
Gravesova orbitopatija sinonim je za promjene koje se u sklopu hipertireoze događaju oko očiju, dakle na vjeđama, ali i oko oka, u takozvanoj orbiti u koju je uložena očna jabučica, ali konačno i na samom oku, osobito na prednjim segmentima oka kao što su rožnica i spojnica.
Međutim, gore opisane promjene mogu se, istina znatno rjeđe, susresti i kod pacijenata sa smanjenim radom štitnjače, hipotireozom, kao i kod eutiroidnih pacijenata, dakle kod onih kod kojih laboratorijskim putem u trenutku pretrage nije nađena promjena razine hormona.
Drugim riječima, bilo kakva promjena u radu štitnjače može uzrokovati probleme na oku i širem području oko oka.
Budući da se takva stanja češće susreću kod ljudi mlađe do srednje životne dobi, radno aktivnih, socijalno angažiranih, iznimno je važno podizati svijest o postojanju i simptomima Gravesove orbitopatije radi što ranijeg prepoznavanja, pravovremenog početka liječenja i što brže rehabilitacije oboljelih osoba.
Da bi se shvatila važnost ove bolesti, dovoljno je istaknuti da u Europi još od 1999. godine postoji grupa koja okuplja preko 20 međunarodnih centara koji se bave isključivo problematikom Gravesove orbitpatije. Radi se o EUGOGO društvu (EUROPEAN GROUP ON GRAVES ORBITOPATHY), koje od 2017. ima svoj centar i u Hrvatskoj na KBC-u Zagreb Rebro i koje okuplja tim stručnjaka koji zajednički sudjeluju u liječenju bolesti, a to su oftalmolog orbitolog, endokrinolog i specijalist nuklearne medicine.
Simptomi Gravesove orbitopatije raznoliki su i ovise o stadiju bolesti, no simptomi koji su sveprisutni, gotovo neovisno o stadiju bolesti, zasigurno su oni vezani za prednji segment oka, rožnicu i suzni film.
Dakle, većina pacijenata oboljelih od štitnjače žali se na smetnje uzrokovane promjenama u sastavu suznog filma, kao i strukturalnim promjenama rožnice uzrokovanima takvim suznim filmom.
Simptomi variraju od žuljanja, grebanja, pečenja, svrbeža, crvenila, suzenja, do osjećaja suhoće, pijeska u očima, svjetloplahosti i mutnijeg vida.
Takvi simptomi ometaju svakodnevnu funkciju i znatno utječu na smanjenje ukupne kvalitete života naših bolesnika. Osim liječenja osnovne bolesti – Gravesove orobitopatije – ovisno o stadiju vrlo važan aspekt liječenja jest lokalna terapija. Prije same odluke o vrsti liječenja neophodni su detaljan klinički pregled i procjena stanja na prednjem segmentu oka. To uključuje evaluaciju količine suznog filma koja se provodi tzv. Schirmer testovima, kvalitete suznog filma pomoću tear break up time testa (TBUT), pregled na biomikroskopu koji daje informaciju o stanju rožnice i bilježenje eventualno prisutnih strukturalnih defekata epitela, kao i subjektivan dojam bolesnika kroz upitnike o kvaliteti života (npr. ocular surface disease indeks (OSDI)).
Ovisno o nalazu na prednjem segmentu oka i korelacijom svih dobivenih podataka liječnik odlučuje o terapiji koja može uključivati razne protuupalne preprate koji se obavezno kombiniraju s lubrikacijom prednjeg segmenta.
Lubrikacija ili podmazivanje prednjeg segmenta oka predstavlja važan i nezamjenjiv oblik suportivne terapije u brojnim oftalmološki stanjima, pa tako i kod Gravesove orbitopatije.
Sastoji se uglavnom od preparata u obliku kapi i gelova koji svojim strukturama pospješuju smanjenje smetnji žuljanja, grebanja, crvenila, pojačanog suzenja i mutnijeg vida. Vlaženjem oka i balansiranjem komponenata suznog filma pridonose smanjivanju iritacije, kao i epitelizaciji strukturalnih defekata rožnice, što u konačnici dodatno smanjuje ili u potpunosti ukida gore opisane simptome.
Lubrikanti su preparati koji se koriste bez vremenskog ograničenja i bez straha od predoziranja. Potpuno su neškodljivi i mogu ih koristiti čak i djeca. U današnje doba, kada način života uključuje boravak u umjetno osvijetljenim i klimatiziranim prostorima, kao i dulju izloženost ekranskim zračenjima, to itekako utječe na zdravlje očiju – sretni smo što postoje preparati koji se sigurno i učinkovito mogu koristiti kroz neodređeno vrijeme, tj. sve dok traje potreba za njima.