U drugom izdanju ESG ratinga HGK, prvog nacionalnog alata za procjenu održivih praksi tvrtki, Primorsko-goranska županija po broju poduzeća koja su sudjelovala u ocjenjivanju nalazi se na visokom drugom mjestu. Poslovni lideri sve su svjesniji kako uspjeh u ocjenama ESG-a donosi konkretne poslovne prednosti: veću stabilnost, povjerenje investitora, bolji pristup financiranju i dugoročan rast na tržištu. Potaknuti pozitivnim brojkama održivosti županije, Hrvatska gospodarska komora, Erste banka i JGL organizirali su radionicu “Kako održivo poslovanje utječe na gospodarstvo, tržište i regulativu” koja je održana 16. listopada 2024. u konferencijskoj dvorani JGL-a.
Na panel raspravi u sklopu radionice stručnjaci iz različitih industrija podijelili su svoja iskustva i odgovarali na pitanja vezana uz primjenu održivih praksi u stvarnom poslovnom okruženju.
„HGK nikada nije bila aktivnija u području održivosti. Naša uloga je osnažiti poduzeća u prilagodbi poslovanja i pripremiti ih za izvještavanje o održivosti, putem naših edukacija koje bilježe sve veći interes. ESG rating HGK za Primorsko-goransku županiju pokazuje da gotovo 18 posto poduzeća ima ESG strategiju, a 25 posto ima identificirano područje poslovanja za prilagodbu. Rezultati pokazuju da je naše gospodarstvo svjesno važnosti prilagodbe na izazove zelene tranzicije,“ rekao je potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj Tomislav Radoš.
Naime, neke od stavki koje se prate kroz ESG rating HGK je i postojanje strategije za ESG u poslovanju, kao i identificirana područja poslovanja koja će se trebati prilagoditi okvirima ESG-a. Troškovi povezani s implementacijom ESG standarda postoje, kao što su troškovi savjetovanja, obuke i promjene u poslovnim procesima. Međutim, sve veći broj tvrtki prepoznaje da su dugoročne koristi itekako veće od tih kratkoročnih troškova.
„ESG strategija JGL-a obuhvaća ključna područja kao što su klimatske promjene, upravljanje vodnim resursima, razvoj zaposlenika i etičko poslovanje. U 2024. godini, definirali smo deset inicijativa koje usmjeravaju naš rad i postavljaju jasne ciljeve za svaku od ovih prioriteta. Naš integrirani pristup ne samo da smanjuje negativan utjecaj na okoliš, već i generira pozitivne društvene učinke, osiguravajući održivo upravljanje koje zadovoljava interese svih dionika“, pojasnio je Mislav Vučić, glavni izvršni direktor JGL-a.
Ključni korektiv u primjeni principa održivosti svakako su financijske institucije. Održivo financiranje sa sobom povlači pametno usmjeravanje kapitala u projekte od najveće dugoročne koristi za gospodarstvo i društvo.
„Ulogu banke u procesu zelene tranzicije vidimo ne samo kroz primjenu ESG načela u vlastitom poslovanju ili financiranje kvalitetnih projekata koji promiču održive prakse, već i kroz prijenos znanja te kontinuiranu edukaciju klijenata. Današnja radionica koja je okupila veliki broj poduzetnika s našeg domicilnog, riječkog područja, još je jedan korak u realizaciji zajedničkog cilja – transformacije cjelokupnog gospodarstva u dugoročno održivo,“ poručio je predsjednik uprave Erste banke Christoph Schoefboeck.
Investicijski fondovi i institucionalni investitori sve više prepoznaju važnost održivosti i klimatskih rizika. Unatoč visokim kamatnim stopama, potražnja za zelenim obveznicama i održivim investicijama može ostati snažna ako investitori vide prilike za dugoročne koristi i minimaliziranje rizika povezanih s klimatskim promjenama. Dok visoke kamate mogu otežati financiranje projekata u zelenoj tranziciji, niska inflacija može pružiti stabilnije okruženje za planiranje investicija. Utjecaj će u velikoj mjeri ovisiti o ravnoteži između tih dvaju faktora, kao i o prioritetima investitora i vlada u promicanju održivog razvoja, poručeno je na radionici.
Radionica je obuhvatila i predavanja o najnovijim propisima i direktivama koje oblikuju poslovno okruženje, kao i ESG strategije koje pomažu tvrtkama da postignu svoje ciljeve održivosti.