Obzirom da je JGL u svom poslovanju usko povezan s ljekovitošću čiste, prirodne morske vode Jadrana ovih je dana pokrenuta značajna akcija za čišćenje plaža Kvarnera i kvarnerskog zaljeva, s ciljem edukacije o potrebi očuvanja i zaštite jadranskog podmorja.
Krajem ove školske godine i početkom iduće u nekoliko osnovnih škola i vrtića u Rijeci i Kvarnerskom zaljevu održat će se naime edukacijski projekt pod nazivom "Edukacija djece o potrebi očuvanja i zaštite jadranskog podmorja" uz radionice "More je živo".
Ekološke radionice će voditi članovi društva za ekološka istraživanja Paks, a uz podršku JGL-a. Radi se o dugoročnom projektu na nacionalnoj razini koji će kroz niz godina pomoći u edukaciji mladih i njihovom osvještavanju da smo pomorska zemlja, da naše more nama nosi mnogo benefita i da ga trebamo čuvati.
Projekt sufinanciraju i podržavaju također Ministarstvo kulture, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, kao i Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Do sada su članovi Društva radionicu organizirali u Dubrovniku, na Lastovu, na Braču, na Visu, na Korčuli, u Samoboru i u Zagrebu, a 2004. godine su svoj način educiranja djece uspješno prezentirali na međunarodnom kongresu "Mladi i Mediteran" u Nici u Francuskoj gdje su također dobili i puno novih ideja od kolega iz drugih mediteranskih zemalja.
Nakon što je prošloga tjedna u Osnovnoj školi Pećine održano prvo predavanje te upoznavanje mališana s najčešćim biljnim i životinjskim vrstama priobalnih staništa Jadrana, u petak, 27. svibnja, provedena je akcija na pećinskoj plaži Sablićevo, u kojoj su osim znatiželjnih osnovnoškolaca sudjelovali morski biolozi i geolozi, te iskusni ronioci. Foto prikaz donosimo u nastavku.