Konferencija Kvarner 2030, već tradicionalno mjesto okupljanja lidera i vizionara koji zajedno analiziraju razvojne procese u kvarnerskoj regiji, okupila je danas u Opatiji brojne vodeće stručnjake iz različitih gospodarskih grana, od transporta i logistike, do turizma, kao i predstavnike lokalnih i regionalne vlasti te brojnih institucija. Ove godine fokus je bio na transformacijama i investicijama – temama koje nisu samo izazov, već i prilika za redefiniranje zajedničkog potencijala.
„Kvarner ima sve predispozicije da bude predvodnik održivog razvoja, primjer regije koja spaja tradiciju s inovacijama. Pred nama su izazovna, ali i uzbudljiva vremena u kojima moramo balansirati između velikih ambicija i potencijalnih rizika“, naglasila je u uvodnom obraćanju Slavica Bakić, glavna urednica Novog lista. Uslijedili su razgovori o razvoju Rijeke i Kvarnera, a u panelu „Investicije i turizam“ sudjelovala je i Dunja Siuc Valković, direktorica Globalnog razvoja poslovanja u JGL-u.
„Baza svakog kvalitetnog razvoja i održive budućnosti je sinergija, odnosno povezivanje svih zainteresiranih dionika. Jedan od primjera lokalnog umrežavanja koji doprinosi kvalitetnim i zajedničkim uspjesima jest suradnja JGL-a i Sveučilišta u Rijeci. Njome širimo bazen znanja, ali i stvaramo čvrste temelje za dugoročni razvoj. Smatram da suradnja sa znanstvenim institucijama jača znanstvenu bazu grada, ali i predstavlja model kako se kroz inovacije i suradnju može graditi održivi razvoj koji koristi cijeloj zajednici“, naglasila je Siuc Valković dodajući kako je JGL vratio Rijeci potisnuti industrijski štih, dok je Aqua Maris, brend u kojemu je pretočena jedinstvena terapeutska snaga Jadranskog mora, postao jedan od najvećih riječkih i hrvatskih brendova, prepoznatljiv na brojnim svjetskim tržištima.