Unatoč svim zakonskim propisima, inicijativama i aktivnostima osobe s invaliditetom još uvijek nisu u potpunosti prihvaćene u društvu, a oko toga da su sposobne raditi i doprinositi gospodarstvu postoje predrasude. JGL kao društveno odgovorna kompanija, čija je jedna od temeljnih vrijednosti održivost tj. stvaranje dugoročne vrijednosti vođenjem brige o društvenoj i prirodnoj okolini, kontinuirano podržava projekte koji se bore protiv stigme i diskriminacija.
Jednu od aktualnih inicijativa u tom području JGL je pokrenuo s tvrtkom DIPlab d.o.o. koja zapošljava osobe s invaliditetom koje rade uz stručnu podršku radnog asistenta.
„Ideja da u našoj proizvodnji počnu raditi osobe s invaliditetom krenula je početkom 2024. godine, na inicijativu direktora Farmaceutsko-tehnoloških operacija JGL-a Mate Poropata“, pojašnjava Borna Batagelj, voditelj Tehnološkog procesa Svilno 1 te dodaje: „Cijeli je proces trajao malo dulje jer smo istraživali kakve mogućnosti i opcije postoje te smo tražili odgovarajući model. Odlučeno je da će osobe s invaliditetom raditi na poslovima raspakiravanja u procesu proizvodnje Aknekutana. S obzirom da nam partnerska tvrtka dostavlja poluproizvod kojeg treba raspakirati i pripremiti za daljnji proces, odlučili smo upravo na tim poslovima uključili zaposlenike DIPlaba.“
Prvi je, prije nekoliko mjeseci, u JGL stigao Matija Badurina. „Prije sam radio u tvrtki Parkovi plus koja uređuje i održava zelene površine unutar Pharma Valley kompleksa u Rijeci, tako da sam poznavao prostor i neke od zaposlenika. Sad ih znam skoro sve u odjelu“, govori Matija te dodaje: „Što se tiče rada u JGL-u imam samo pozitivna iskustva. Uvjeti su super i jako sam zadovoljan, a nadam se da je i JGL zadovoljan mojim angažmanom. Najviše mi se sviđa što je uvijek aktivno i stalno se radi. Najdraži dio posla mi je to inicijalno raspakiravanje kutija – kad ih se otvara i počinje novi proces“, kaže nam 33-godišnjak i pojašnjava: „A najpažljiviji sam kod vođenja papirologije i evidencije. Ipak je riječ o lijekovima, ozbiljan je to posao i velika odgovornost. Treba biti detaljan i oprezan“.
Prije mjesec dana Matiji se pridružio i Leon Kajba koji se, uz Matijinu pomoć, brzo snašao te upoznao i s kolegama i s radom. „Svi su prijateljski raspoloženi i sviđa mi se raditi u JGL-u. Za razliku od Matije, meni je omiljeni dio posla slaganje kutija tako da se odlično nadopunjavamo“, govori ovaj 22-godišnjak, dodajući kako bi se volio i za stalno zaposliti u JGL-u.
Matija i Leon u JGL-u rade u skladu s potrebama proizvodnje – u praksi to je jednom ili dvaput tjedno po četiri sata. Uz njih je radni asistent Bojan Drakulić iz tvrtke DIPlab d.o.o. koji je završio edukaciju za rad u GMP okruženju i koji im je podrška: „Ma zapravo je Matija mene uhodao u posao jer on proces i rad zna odlično“, kroz smijeh pojašnjava Bojan, dodajući kako su ovakve konkretne inicijative odlične i za pojedince, ali i za društvo u cjelini. „Ovo je model suradnje poslovne zajednice i osoba s invaliditetom. JGL je primjer kako proizvodna tvrtka može napraviti win-win situaciju - dobiti produktivne zaposlenike, ali i na konkretan način doprinijeti stvaranju uključivog društva.“
Matija i Leon uspješno su položili inicijalnu GMP edukaciju, a trenutno je u procesu osposobljavanja za rad još nekoliko osoba s invaliditetom.
„Nadam se da će zadovoljiti uvjete, položiti edukaciju te također početi raditi u JGL-u. Novim kolegama vesele se i Matija i Leon, no vjerujem i cijeli kolektiv JGL-a. Inkluzija i socijalna integracija predstavljaju jedan od temeljnih preduvjeta za sretniji i kvalitetniji život osoba s invaliditetom, ali omogućavanje istima da postignu status radno aktivnih članova društva koji samostalno ostvaruju svoj društveno ekonomski položaj doprinosi boljem i pravednijem društvu“, zaključuje Mate Poropat.
Tvrtku DIPlab d.o.o. osnovalo je Društvo za istraživanje i potporu (DIP), udruga koja radi na unapređenju života marginaliziranih skupina te ostvarivanju ljudskih prava u pravednom i inkluzivnom društvu. Od 2013. godine DIP pruža socijalne usluge poludnevnog boravka i psihosocijalne podrške za osobe s invaliditetom (osobe koje imaju intelektualne teškoće, poremećaj autističnog spektra, ADHD, mentalni poremećaji, a koji nemaju motoričke teškoće - tjelesni invaliditet). Svi zaposlenici DIPlaba prošli su radnu rehabilitaciju u DIP-u.
Više informacija o udruzi nalazi se na: https://dip.hr
„Ponosni smo na suradnju između JGL-a i DIPlaba, naši zaposlenici su jako zadovoljni jer su dobili priliku za rad, osjećaju se važnima i prihvaćenima u radnom kolektivu. JGL je primjer dobre prakse - prvi poslodavac u PGŽ koji je prihvatio naš model rada osoba s invaliditetom uz stručnu podršku radnog asistenta na lokaciji. Ta nam podrška iznimno znači te se nadamo da će se ova uspješna suradnja nastaviti u budućnosti“, poručila je Karmen Vučetić iz odjela za pružanje socijalnih usluga DIP-a.