Jedan od razloga je to što dječji nokti mnogo brže rastu, a i površinom su manji nego kod odraslih , što ih čini manje povoljnom okolinom za razvoj gljivica. Međutim, istraživanja posljednjih godina ukazuju na to da je dječja onihomikoza u porastu zbog čega je važno na vrijeme prepoznati i liječiti ovaj teško iskorjenjiv problem.
Zašto je važno prepoznati gljivičnu infekciju na vrijeme?
Kao i kod odraslih, rano detektiranje ključno je za sprječavanje širenja infekcije na druge nokte. Uz to, vjerojatnost uspješnog liječenja veća je kod lakših slučajeva onihomikoze, a i preparati za liječenje gljivičnih infekcija noktiju, poput lakova za nokte s antimikoticima, imaju visok postotak učinkovitosti kod blažih infekcija.
Kako izgledaju i što uzrokuje gljivice na dječjim noktima?
Kao i kod odraslih, prvi simptomi onihomikoze kod djece su promjena boje te zadebljanje nokta. U težim slučajevima, nokat postaje krhak i počinje se mrviti, širiti neugodan miris i odvajati se od ležišta. Iako u većini slučajeva gljivične infekcije noktiju kod djece nisu opasne, primijetite li simptome onihomikoze, poželjno je obratiti se liječniku koji će postaviti dijagnozu i potvrditi da uzrok deformacije nokta slučajno nije nešto drugo.
Do zaraze gljivičnom infekcijom kod djece dolazi na slične načine kao i kod odraslih.
- Neadekvatna higijena je glavni uzrok većine gljivičnih infekcija noktiju. Pobrinite se za to da dijete redovito pere ruke i stopala te da ih prije obuvanja čarapa i cipela dobro osuši kako bi se izbjeglo stvaranje pogodne mikroklime za razvoj gljivica u obući.
- Ako netko od ukućana ima gljivičnu infekciju noktiju, moguće je da će se dijete - kao i ostali članovi kućanstva - njome zaraziti.
- I urasli nokat može biti kriv za gljivičnu infekciju: sitne ozljede koje nastaju pritiskom nokta u okolno tkivo mogu gljivicama olakšati penetraciju u organizam.
- Djeca koja grizu nokte na rukama i nogama ili ih često stavljaju u usta imaju veće šanse za razvoj onihomikoze.
Osim rizičnih ponašanja, pojedina zdravstvena stanja mogu povećati rizik od razvoja gljivične infekcije. Roditelji čija djeca boluju od dijabetesa tipa 1 ili 2 trebali bi obratiti više pažnje na zdravlje noktiju svojih mališana, kao i oni čija djeca imaju oslabljen imunitet. Također, djeca s Downovim sindromom imaju veći rizik od razvoja onihomikoze.
Kako pomoći djeci u liječenju onihomikoze?
Pridržavanje liječničkih uputa teško je odraslima, a kamoli djeci. S obzirom na to da znamo koliko je teško ustrajati u liječenju, ključno je da se roditelji aktivno uključe u tretiranje onihomikoze kod djece.
- Lakovi za nokte s protugljivičnim sastojcima najčešći su izbor za tretiranje dječje onihomikoze. Pobrinite se za to da dijete redovito, sukladno uputama o lijeku, obnavlja lak kako biste osigurali uspješno liječenje.
- Obratite veću pažnju na higijenu.
- Pokušajte objasniti djetetu zašto je važno da ne grize nokte i ne stavlja ruke ili stopala u usta, a pogotovo ako nisu čisti.
- Prije ponovnog nošenja, cipele bi trebalo dobro osušiti i dezinficirati. Potrudite se da dijete izmjenjuje obuću svaki drugi dan i da je ne dijeli s braćom ili prijateljima. Također, važno je da obuća djetetu pristaje, a ne da mu je prevelika ili premala.
- Obavezno perite čarape nakon svakog nošenja - ako odjeću perete na nižim temperaturama, obavezno je glačajte, pa tako i čarape, kako biste osigurali da je sigurna za ponovno nošenje, bez straha od zaraze. Ako se djetetu jako znoje stopala, čarape po potrebi mijenjajte više puta dnevno.
Izvori
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pde.15100
- https://www.nextstepfoot.com/handling-your-childrens-toenail-fungus/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3756198/
- https://raisingchildren.net.au/guides/a-z-health-reference/nail-infections
- https://www.newtownfootcare.com/component/k2/item/191-can-children-develop-toenail-fungus.html