Akne se pojavljuju na mjestima na kojima su lojnice najbrojnije, najčešće na licu, ali se mogu javiti i na leđima, ramenima, prsima i vratu. Javljaju se u obliku komedona, papula, pustula, manjih čvorića te upaljenih cista.
Komedoni su neupalne promjene na koži koje su rezultat začepljenja žlijezda lojnica, a još se nazivaju bijelim prištićima i miteserima. Papule, pustule, čvorovi i ciste upalne su promjene na koži. Rezultat su razvoja bakterija. Posebno važnu ulogu u razvoju ovih upalnih promjena ima vrsta bakterije koja se naziva Propyonbacterium acne.
Akne mogu izazvati brojni uzročnici: hormonalne promjene (osobito u vrijeme puberteta i menstrualnog ciklusa), stres, hiperaktivnost lojnih žlijezda i akumuliranje mrtvih stanica kože, bakterije, iritacije kože, anabolni steroidi.
Postoji nekoliko oblika akni, a najčešće su akne vulgaris koje se prvenstveno javljaju u adolescenata u kojih hormonalne promjene uzrokuju povećanje žlijezda lojnica i stvaranje sebuma.
Gotovo svaka osoba u dobi od 12 do 17 godina ima akne (javljaju se kod 80 – 85 posto adolescenata). Promjene se nakon 20. godine obično povlače, no mogu potrajati i do 30., pa i 40. godine, osobito u žena (do 7 posto populacije u tim dobnim skupinama ima neki oblik akni).
Mjere liječenja akni ovise o stupnju akni, odnosno težini promjena na koži. Kod blažih oblika primjenjuje se lokalna terapija. Kod srednje teških i teških oblika uz lokalnu se terapiju primjenjuje i sistemska terapija.
Postoje pet grupa lijekova koji se upotrebljavaju za liječenje akni, a svaka grupa ima različite mehanizme djelovanja: lokalni antibiotici i antiseptici, lijekovi koji ometaju keratinizaciju, oralni antibiotici, kontraceptivi i analozi vitamina A.
Kod blažih oblika akni liječenje započinje adekvatnom njegom i čišćenjem kože blagim sredstvima za čišćenje. Uz to, koriste se lokalni antibiotici (klindamicin, eritromicin), antiseptici (benzoil-peroksid, azelaična kiselina) te lijekovi koji ometaju keratinizaciju (adapalen, tazaroten, tretinoin). Ovi se lijekovi mogu koristiti sami, ali u kombinaciji daju bolje rezultate. Čišćenjem kože i primjenom lokalne terapije postiže se otklanjanje viška masnoće i potiče ljuštenje kože. Time se sprečava začepljenje otvora folikula i stvaranje novih komedona, papula i pustula.
Rezultati lokalnog liječenja akni vidljivi su tek nakon 6-8 tjedana. U slučaju da lokalna terapija ne daje zadovoljavajuće rezultate, mogu se primijeniti oralni antibiotici. Antibiotike je potrebno uzimati duže vrijeme, najčešće nekoliko mjeseci. Uz antibiotike se obično provodi i lokalno liječenje. Kod oboljelih osoba ženskog spola koje imaju težak oblik akni koje ne reagiraju na oralne antibiotike i lokalno liječenje, u obzir dolazi i liječenje s oralnim kontraceptivima.
Kod najtežih oblika akni primjenjuje se analog vitamina A (izotretinoin) koji je vrlo djelotvoran, ali je liječenje, zbog mogućih nuspojava, potrebno provoditi pod nadzorom liječnika. Oprez je posebno potreban u bolesnica jer su ovi lijekovi strogo zabranjeni u trudnoći.