Gljivične infekcije noktiju poznate i kao onihomikoza ne prolaze same od sebe, a ako se ne liječe, gljivice će se proširiti i na kraju mogu uništiti nokat.
Do gljivične infekcije dolazi zbog prekomjernog rasta i razmnožavanja gljivica u noktu, ispod ploče nokta ili na njoj. Riječ je o relativno čestom zdravstvenom problemu koji pogađa oko 10 % stanovništva. Kako gljivicama pogoduju topla, vlažna okruženja, ne čudi da u unutrašnjosti zatvorene cipele često dolazi do njihovog pretjeranog razmnožavanja, a posljedično i infekcije.
Gljivice mogu zahvatiti samo dio nokta, čitav nokat ili njih nekoliko. Infekcija počinje žućkastom točkom ispod nokta, tik uz njegov slobodni rub. Kako se gljivice razmnožavaju, a infekcija širi, nokat počinje mijenjati boju i zadebljavati se te postaje krhak na rubovima.
Simptomi gljivične infekcije noktiju su:
- zadebljani nokat
- promjena boje u žućkasto-smeđu
- krhki nokti koji se “mrve” i ljušte
- promjena oblika nokta
- nokat se odvaja od ležišta
- iz nokta se širi neugodan miris.
Smatra se da je infekcija izliječena u trenutku kada je izrastao novi zdravi nokat i niti jedan njegov dio više nije zahvaćen infekcijom. Nažalost, gljivične infekcije noktiju su uglavnom vrlo tvrdoglave, liječenje je dugotrajno, a infekcija se nerijetko vrati. Dio razloga je u tome što velik dio godine provodimo u zatvorenim cipelama i tako gljivicama osiguravamo plodno tlo za rast i razmnožavanje. Uz to, nokti, pogotovo na nožnim prstima, sporo rastu i potrebno je čak od devet do 12 mjeseci da bi izrastao u potpunosti nov nokat.
S obzirom na to da su gljivične infekcije mukotrpne, važno je ustrajati u liječenju kako bi se izbjegle potencijalne komplikacije kao što su širenje infekcije na druge nokte ili druge dijelove tijela, pa čak i krvotok te preveniranje gljivične infekcije noktiju.
U slučaju da bolujete od šećerne bolesti i sumnjate na gljivičnu infekciju nokta, svakako se posavjetujte s liječnikom - dijabetičari imaju veći rizik od razvoja komplikacija uzrokovanih onihomikozom.